آثار و نتایج امر به معروف و نهی از منكر در قرآن و حدیث

حـضـرت عـلی(علیه‌السلام) به فرزندش فرمود: امر به معروف كن تا اهل معروف باشی.1

همان گونه كه هركس لباس می‌شوید، دست خودش نیز پاك می‌شود; كسی كـه مـردم را بـه خیر دعوت می‌كند، به طور طبیعی سعی می‌كند تا خودش نیز به آن كاری عمل كند كه به دیگران سفارش می‌كند.

امـیـرالـمومنین علی(علیه‌السلام) می‌فرماید: «لعن الله الامرین بالمعروف، الـتـاركـیـن لـه، و الـنـاهین عن المنكر، العاملین به 2؛ لعنت خـداوند بر كسانی كه مردم را به كار نیك دعوت می‌كنند و خود آن را انـجـام نمی‌دهند، و نفرین خدا بر افرادی كه دیگران را از كارهای ناپسند دور می‌دارند و خود آن را به جای می‌آورند.

آثار اجتماعی امر به معروف و نهی از منكر

1-  اجـرایی شدن احـكـام اسـلام: امـر بـه معروف و نهی از منكر راه پـیـامـبـران و روش صالحان است، فریضه بزرگی است كه به سبب آن، واجبات اسلامی برپا می‌شود.3

2- عـدالـت اجـتماعی: امر به معروف و نهی از منكر با برگرداندن حقوق بـه صاحبان اصلیش و مخالفت با ستمگر همراه است. هم چـنـیـن تقسیم عادلانه بیت المال و غنایم را در پی دارد و صدقات (مـالیات‌های شرعی) از جاهای لازم گرفته شده، در جای حق و مناسب مصرف می‌شود.4

3- سازندگی: به وسیله امر به معروف و نهی از منكر زمین آباد می‌شود.5

4- اسـتـواری نظام اسلامی: «بها یستقیم الامر» 6؛ به وسیله امر به معروف و نهی از منكر، امر «حكومت» مستقیم و استوار می‌گردد.

5- امنیت: به وسیله امر به معروف و نهی از منكر... راه‌ها امن می‌گردد... و از دشمنان انتقام گرفته می‌شود.7

6- خیر و سلامتی: پیامبر(صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) فرمودند: امت من تا زمانی كه امر به معروف و نهی از منكر كنند، در خیر و سلامتی‌اند.8

7- قـدرتمـندی مومنان: هركس امر به معروف كند، مومنان را قدرتمند می‌كند.9

8- تـضـعـیـف جبهه نفاق: در قرآن آمده مردان و زنان منافق برخی مـانـنـد برخی دیگرند كه امر به منكر و نهی از معروف می‌كنند و مشتهای خویش را علیه شما گره می‌زنند.10

برچسب ها: بیایید همه باهم خوب شویم(امر به معروف)،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 دی 1390 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده

اثرات لقمه حرام در کلام بزرگان

خوراک‌های حلال و حرام

بر اساس روایات غذای حرام، یکی از مؤثّرترین عواملی است که مانع قبولی عبادات و استجابت دعا می‌شود.

اکنون به سخنانی از بزرگان دین و رهروان کوی شریعت می پردازیم که ریشه در آن روایات دارند. این سخنان از آن جهت اهمیت دارند که هم شرح و توضیحی هستند بر آن روایات و هم با بیانی مصداقی، مفهوم آنها را برای ما روشن تر می کنند.


تجمل گرایی از پیامدهای حرام خواری

آیت الله العظمی مظاهری ضمن اشاره به این مطلب مهم می نویسد: کسی که غذای حرام می‌خورد، نه تنها توفیق سیر و سلوک و عروج به مقامات عرفانی پیدا نمی‌کند، بلکه ممکن است در اعتقادات خود سست و بی‌دین شود. لقمه حرام، اثرات سوء فراوانی دارد و آفات بی‌شماری به همراه خواهد داشت، که از آن جمله می‌توان به تجمّل گرایی اشاره کرد. بسیاری از مردم به زندگی تجملّی مبتلا شده‌اند و با این استکبار و خودخواهی که می‌ورزند، انتظار استجابت دعا هم دارند. دعای آنان در اثر مال‌ اندوزی حرام و خودگرایی مستجاب نمی‌شود و بدبختی بدتر این است که خداوند متعال را در گرفتاری‌ها و مستجاب نشدن دعای خود، مقصر می‌دانند. (1)

از اخبار ظاهر می شود كه كسب حرام بدترین چیز است و وارد شده كه كسب حرام ظاهر می شود در ذرّیه و نسل؛ یعنى لقمه هاى حرام خورده می شود و فرزندها از لقمه حرام به هم می رسد كه این یك قسم از حرامزاده‌گی است

ادامه مطلب


برچسب ها: تاثیر لقمه حرام در ذریه و نسل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 دی 1390 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده

    در واقع نگاهی به نحوه‌ عزاداری بانوان در عصر حاضر نشان می‌دهد كه عزاداری این قشر جامعه همواره با مسائل و آسیب‌هایی روبرو بوده كه توجه به آن‌ها بسیار مهم و ضروری است، حال آن‌كه بانوان به دلیل وجود عواطف و احساسات شدید گرایش بیشتری نسبت به مسائل مذهبی دارند و به همین دلیل شناخت آسیب‌ها و مشكلات آنان در برپایی مراسم عزاداری و آسیب‌شناسی آن امری ضروری است.

خرافات و شبهات

      از آسیب‌های جدی در زمینه‌ی عزاداری بانوان هم‌چون آقایان ورود خرافات و شبهات به محافل مذهبی است. شاید دلیل این امر، نبود روحانیان و مُبلّغان آگاه، فعال و باسواد باشد كه به دلیل عدم آگاهی باعث ورود خرافات و شبهات در وقایع محرم و مسائل مربوط به دین می‌شوند. هم‌چنین از آن‌جا كه اكثر بانوان به دلیل وجود مشغله‌های فراوان، كمتر فرصت حضور در جامعه را می‌یابند و به تبع آن از مسائل روز جامعه بی‌اطلاع هستند وجود یك مُبلّغ آگاه و فعال می‌تواند تأثیر به‌سزایی در آگاهی آن‌ها داشته باشد. شاید در جامعه‌ بانوان هنوز خرافات و شبهات به صورت جدی شیوع نیافته باشد اما برخی برخوردها زنگ خطری جدی در این رابطه است.

        در این زمینه با اشاره به اینكه عزاداری در عاشورا توسط بانوان اوج گرفته و حضرت زینب(س) در كربلا و ام‌البنین در مدینه اولین مراسم عزاداری را انجام داده‌اند، می توان گفت: عاشورا جریانی است كه یك بال آن احساسات و عواطف است و از آن‌جا كه این بُعد در زنان بسیار قوی بوده آنان نقش مهمی در تبیین جریان عاشورا دارند.

       در مورد وضعیت عزاداری بانوان با بیان اینكه به علت ریشه‌های محكم مذهبی، مراسم و مجالس متعددی توسط بانوان در سطح شهر برگزار می‌شود كه در زمینه ی تعداد و استمرار برگزاری این مجالس نیز زنان از مردان جلوتر هستند،می توان افزود: متأسفانه محتوای مجالس زنانه بسیار خام و ساده و خالی از معارف عمیق و اصیل اسلامی است.


ادامه مطلب


داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 10 دی 1390 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic