فلسفه اركان نماز


اركان نماز پنج چیز است:
نیّت، تكبیرة الاحرام (تكبیرة الافتتاح)، قیام (هنگام تكبیرة الاحرام و پیش از ركوع)، ركوع، سجود.

درباره نیّت
آیت الله جواد آقا ملكی تبریزی در أسرارالصلاة (ترجمه آقای رجب زاده) صفحه  266 می‌فرماید:
نیت عبارت است از قصد عبادت بخاطر اینكه آن عبادت یا بنفسه محبوب، و نزد خدا پسندیده است و یا بخاطر خوف و یا طمع دنیائى و یا دینى است، و واجب اینست كه نیت براى یكى از این وجوه خالص باشد با تعیین یا تعین، و احوط قول اول است مگر در مواردى كه نص بخصوصى رسیده باشد مثل روزه ماه رمضان، و تخلف بعضى از صفات عبادت هر گاه از بعضى جهات دیگر معین باشد ضررى ندارد، مثلا اگر مولى امر نمود كه در فلان وقت و یا فلان مكان دو ركعت نماز بجاى بیاورد و این را واجب نمود و مكلف این نماز را با همان شرایط بجاى آورد ولى اشتباها قصد استحباب نمود، این ضررى ندارد، و همچنین اگر قضاء و اداء بر او مشتبه شد و یكى را بجاى دیگرى بجاى آورد نیز ضررى ندارد، و هر گاه عملى را بقصد اینكه محبوب و مورد رضاى پروردگار است انجام بدهد گر چه آنچه كه باعث انجام آن عمل شده فایده دنیوى باشد و لو از باب خاصیت، عیبى ندارد چون اصل همان قصد است گر چه بخاطر انسان هم نباشد.
مطلب دیگر اینكه اصل در عبادت نیت و اخلاص است و دلیل
بر این مطلب آیات و اخبارى است كه در این زمینه رسیده است، خداوند در قرآن مى‏فرماید:
«وَ ما امِروُا الا لِیَعْبُدُوا اللّهَ مُخْلِصِینَ لَهُ الدّین» (بینه / 5) ترجمه: و امر نشدند مگر باینكه تنها خدا را پرستش كنند و دین را براى او خالص و پاك گردانند.
و در جاى دیگر مى‏فرماید: «الا لِلّهِ الدینُ الخالِص» (سوره زمر / 3) آگاه باشید كه خدا راست دین خالص و پاك.

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب


برچسب ها: تفسیر و فلسفه اركان نماز،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 29 شهریور 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده

دولت آمریکا مسوول اسلام ستیزی
و قرآن سوزی است

 

اعمال شب و روز عید فطراز جمله لیالى شریفه شب عید فطر می باشد و در فضیلت و ثواب عبادت و احیاى آن احادیث ‏بسیار وارد شده و روایت‏ شده است كه آن شب كمتر از شب قدر نیست. برای درک این شب عزیز انجام اعمالی از ائمه علیهم السلام به ما سفارش شده است :

 

1- در هنگام غروب آفتاب غسل انجام شود .

2- آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالى و بیتوته در مسجد احیا گردد.3- بعد از نماز مغرب و عشاء ، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر؛" الله اكبر الله اكبر، لا اله الا الله و الله اكبر الله اكبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشكر على ما اولانا " گفته شود.

4- بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوى آسمان بلند کرده و بگوید:" یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل على محمد و آل محمد و اغفرلی كل ذنب احصیته وهو عندك فی كتاب مبین." پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید: " اتوب الى الله " پس هر حاجت كه دارد از حق تعالى بخواهد كه ان شاء الله تعالى بر آورده خواهد شد. در روایتی از ‏شیخ آمده كه: بعد از نماز مغرب به سجده رود و بگوید" یا ذاالحول یا ذاالطول یا مصطفیا محمدا و ناصره صل على محمد و آل محمد واغفرلی كل ذنب اذنبته و نسیته انا و هو عندك فی كتاب مبین." سپس صد مرتبه " اتوب الى الله " بگو.

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب


برچسب ها: اعمال شب و روز عید فطر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 19 شهریور 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده

سوال : قرآن خواندن زنها در حضور مردان غریبه چه حكمى دارد؟

اگر با آهنگ بخواند اشكال دارد.

سوال : نى زدن اگر موجب فساد نباشد چه حكمى دارد؟

اگر از قبیل آهنگهایى باشد كه مناسب مجالس لهو وفساد است حرام است.

سوال : حكم كارمزد را بیان فرمائید؟

منظور از كارمزد حق الزحمه اى است كه به كارمندان بانك یا صندوق قرض الحسنه ومانند آن به عنوان حقوق در مقابل زحماتى كه جهت حفظ حسابها و سایر خدمات انجام مىدهند داده مىشود وچنانچه مبلغ اضافى به همین نیت گرفته شود وصرف كارمندان وهزینه هاى دیگر شود مانعى ندارد.  

سوال : حكم كف زدن در مكانهاى مختلف چیست؟

كف زدن مانعى ندارد اما در مساجد و حسینیه ها ترك شود.

 

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب


برچسب ها: استفتائاتی از آیه ا... مكارم شیرازى،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 شهریور 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده

بسم الله الرحمن الرحیم


اعمال شب‌های قدر


شب نوزدهم:

اولین شب از شب‌های قدر است و شب قدر همان شبی است که در تمام سال شبی به خوبی و فضیلت آن نمی‌رسد و عمل در آن بهتر است از عمل در هزار ماه و در آن شب تقدیر امور سال رقم می‌خورد و ملائکه و روح که اعظم ملائکه است در آن شب به اذن پروردگار به زمین نازل می‌شوند و به خدمت امام زمان علیه‌السلام مشرف می‌شوند و آنچه برای هر کس مقدر شده است بر امام علیه السلام عرض می‌کنند.

اعمال شب قدر بر دو نوع است: یکی آن که در هر سه شب انجام می‌شود و دیگر آن که مخصوص هر شبی است.
اعمالی که در هر سه شب مشترک است:

1- غسل. (مقارن غروب آفتاب، که بهتر است نماز عشاء را با غسل خواند.)

2- دو رکعت نماز وارد شده است که در هر رکعت بعد از حمد، هفت مرتبه توحید بخواند و بعد از فراغ هفتاد مرتبه اَستَغفُرِاللهَ وَ اَتوبُ اِلَیهِ و در روایتی است که از جای خود برنخیزد تا حق تعالی او و پدر و مادرش را بیامرزد.

3- قرآن مجید را بگشاید و بگذارد در مقابل خود و بگوید: اَللّهُمَّ اِنّی اَسئَلُِکَ بِکِتابِکَ المُنزَلِ وَ ما فیهِا سمُکَ الاَکبَرُ و اَسماؤُکَ الحُسنی وَ یُخافُ وَ یُرجی اَن تَجعَلَنی مِن عُتَقائِکَ مِنَ النّار. پس هر حاجت که دارد بخواهد.

برروی ادامه مطلب کلیک کنید. 


ادامه مطلب


برچسب ها: اعمال شب‌های قدر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 7 شهریور 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات