حدیث شریف:
1 - از محمد بن مسلم آمده است كه گفت از امام محمد باقرعلیه السلام‏پیرامون مردى پرسیدم كه مى خواهد ازدواج كند آیا چنین مردى‏مى‏تواند به زن مورد نظر نگاه كند؟
حضرت‏علیه السلام فرمود: "آرى، او آن زن را به گرانترین بهاء مى‏خرد."(1)
2 - از حسن بن السرى آمده است كه به ابى عبد اللَّه‏علیه السلام عرض‏كردم: آیا مردى مى تواند به زنى كه قصد ازدواج با او را دارد نیك‏بنگرد وبه پشت وچهره او نگاه كند؟
حضرت‏علیه السلام فرمود: "آرى باكى نیست كه مرد به چهره وپشت زنى‏بنگرد كه مى خواهد با او ازدواج كند."(2)
3 - در حدیثى از یونس به نقل از امام صادق‏علیه السلام آمده كه به‏ابى عبد اللَّه‏علیه السلام عرض كردم آیا جایز است مرد به زنى بنگرد كه‏مى‏خواهد با او ازدواج كند؟
حضرت‏علیه السلام فرمود: "آرى. وجامه‏اى نازك براى او بپوشد، زیرا اومى خواهد این زن را به گرانترین قیمت بخرد."(3)
4 - در حدیثى از عبد اللَّه بن الفضل به نقل از امام صادق‏علیه السلام آمده‏است كه آیا جایز است مرد به موى وزیبائى‏هاى زنى بنگرد كه‏مى‏خواهد با او ازدواج كند؟
حضرت‏علیه السلام فرمود: "اگر همراه با لذت جویى نباشد اشكالى‏ندارد."(4)
تفصیل احكام:
مرد مى‏تواند به زنى كه از او خواستگارى مى‏كند بنگرد، زیرامى‏خواهد او را شریك زندگى خویش قرار دهد وبا عقد ازدواج دائم‏با او پیوند بر قرار سازد ونیز این حكم نسبت به زن جارى است، چه‏بعید نیست كه او نیز بتواند در صورت نیاز براى شناخت بیشتر به‏مردى بنگرد كه به خواستگارى او آمده است، چون علتى كه درروایات ذكر شده در هر دو طرف وجود دارد.
در این زمینه تفصیلاتى است كه ذیلاً به آنهااشاره مى‏كنیم:

برروی ادامه مطلب کلیک کنید

1 - مرد مى‏تواند به چهره، دست، موى وزیبائیهاى زنى كه‏مى‏خواهد با او ازدواج كند، بنگرد، البته مشروط بر آن كه این احتمال‏وجود داشته باشد كه او را به همسرى بر گزیند، ولى احتیاط در این‏است كه تنها به زنى بنگرد كه نیّت ازدواج با او را دارد، اما نگاه كردن‏به زنان به منظور گزیدن یكى از آنها براى ازدواج بنا به احتیاط جایزنیست، كما اینكه جواز نگاه كردن مشروط به این است كه مرد قبلاً اورا نشناسد، واز اوصاف او - بطورى كه او را از نگاه كردن كاملاً بى نیازكند - شناختى نداشته باشد.
2 - جواز نگاه كردن به دیگر اعضاى زن، جز زیبائى‏هاى او و جزنگاه كردن از پس جامه‏اى نازك براى شناخت ابعاد اندام او، بعید به‏نظر مى‏رسد، و احتیاط آن است كه از زن اجازه گرفته شود، ومردنباید بدون آگاهى واجازه زن به اعضاى دلرباى او بنگرد، بویژه اگرنگاه كردن موجب هتك زن یا دزدانه نگریستن به او مى شود، زیرازیبائى‏هاى وى از حقوق اوست وتصرّف در حقوق دیگرى بدون‏اجازه او جایز نیست.
3 - نگاه كردن به چنین زنى باید به دور از قصد لذت جوئى باشد.

......................................................................................................

منابع:

1 - وسائل الشیعه، ج‏14، ص‏59، ابواب مقدّمات نكاح وآداب آن، باب‏36،حدیث‏1.
2 - همان، حدیث 3.
3 - همان، ص‏61، ابواب مقدمات نكاح وآداب آن، باب 36، حدیث 11.
4 - همان، ص‏59، حدیث 5.

برچسب ها: حكم نگاه كردن به منظور ازدواج‏،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 دی 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات