سایت مقام معظم رهبری

س 1213: آیا خرید و نگهدارى و استفاده از دستگاه گیرنده برنامه‏هاى تلویزیونى از ماهواره جایز است؟ و اگر دستگاه گیرنده مجانى به دست انسان برسد چه حكمى دارد؟
ج: دستگاه آنتن ماهواره‏اى از این جهت كه صرفا وسیله‏اى براى دریافت برنامه‏هاى تلویزیونى است كه هم برنامه‏هاى حلال دارد و هم برنامه‏هاى حرام، حكم آلات مشترك را دارد. لذا خرید و فروش و نگهدارى آن براى استفاده در امور حرام، حرام است و براى استفاده‏هاى حلال جایز است. ولى چون این وسیله براى كسى كه آن را در اختیار دارد زمینه دریافت برنامه‏هاى حرام را كاملا فراهم مى‏كند و گاهى نگهدارى آن مفاسد دیگرى را نیز در بر دارد، خرید و نگهدارى آن جایز نیست مگر براى كسى كه به خودش مطمئن است كه استفاده حرام از آن نمى‏كند و بر تهیه و نگهدارى آن در خانه‏اش مفسده‏اى هم مترتّب نمى‏شود. لكن اگر قانونى در این مورد وجود داشته باشد باید مراعات گردد.

س 1214: آیا خرید و فروش دستگاه دریافت‏كننده كانالهاى ماهواره‏اى براى گرفتن كانالهاى ماهواره‏اى جمهورى اسلامى براى كسى كه در خارج از جمهورى اسلامى زندگى مى‏كند، جایز است؟
ج: دستگاه مذكور هر چند از آلات مشتركى است كه قابلیت استفاده حلال را دارد ولى چون غالبا از آن بهره‏بردارى حرام مى‏شود و علاوه بر این بهره‏گیرى از آن در خانه مفاسد دیگرى را هم در بر دارد، بنابراین خرید و استفاده از آن در خانه جایز نیست، مگر براى كسى كه اطمینان دارد از آن بهره‏بردارى حرام نمى‏كند و نصب آن در خانه نیز مفسده دیگرى را دربرندارد.


برروی ادامه مطلب کلیک کنید

س 1215: اگر آنتن ماهواره‏اى علاوه بر دریافت كانالهاى جمهورى اسلامى، اخبار و بعضى از برنامه‏هاى مفید كشورهاى خلیج و عربى و همه كانالهاى غربى و فاسد را دریافت كند چه حكمى دارد؟
ج: معیار جواز استفاده از این دستگاه براى گرفتن برنامه‏هاى كانالهاى تلویزیونى، همان است كه قبلا گذشت بدون اینكه بین كانالهاى غربى و غیر آن تفاوتى وجود داشته باشد.

س 1216: استفاده از آنتن ماهواره‏اى براى آگاهى از برنامه‏هاى علمى یا قرآنى و مانند آن كه از طریق ماهواره توسط دولتهاى غربى یا كشورهاى مجاور خلیج فارس و غیر آنها پخش مى‏شوند چه حكمى دارد؟
ج: استفاده از این دستگاه براى دیدن و شنیدن برنامه‏هاى علمى یا قرآنى و مانند آن، هر چند فى‏نفسه مانعى ندارد، ولى به دلیل این كه برنامه‏هایى كه از طریق ماهواره توسط دولتهاى غربى و بیشتر كشورهاى همسایه پخش مى‏شوند، غالبا در بردارنده آموزش افكار گمراه‏كننده و تحریف حقایق و همچنین برنامه‏هاى لهو و فساد هستند و حتّى مشاهده برنامه‏هاى علمى یا قرآن ازطریق آنها موجب وقوع در فساد و ارتكاب حرام مى‏گردد، بنابر این شرعا استفاده از آنتن‏هاى مذكور براى دیدن آن برنامه‏ها حرام است مگر آنكه برنامه‏هاى مفید علمى یا قرآنى محض باشند و مشاهده آنها مستلزم هیچ فساد یا ابتلاء به عمل حرامى نباشد، البته اگر قانونى باشد باید مراعات شود.

س 1217: شغل ما تعمیر دستگاههاى گیرنده برنامه‏هاى رادیو و تلویزیونى است، در این اواخر مراجعات زیادى براى نصب قطعات و تعمیر آنتن‏هاى ماهواره‏اى صورت مى‏گیرد، تكلیف ما در این باره چیست؟ خرید و فروش قطعات آنها چه حكمى دارد؟
ج: اگر از این دستگاه براى امور حرام استفاده شود كه غالبا همینطور است و یا شما علم داشته باشید به اینكه كسى كه قصد تهیه آنتن ماهواره‏اى را دارد، براى امور حرام از آن استفاده مى‏كند، خرید و فروش و نصب قطعات و راه‏اندازى و تعمیر و فروش قطعات آن جایز نیست
برچسب ها: احکام آنتن هاى ماهواره‏اى،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 12 آذر 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic