عرفه ، روزى بسیار با عظمت و باشكوه است . و در این روز و حضور در صحراى عرفات اسرارى نهفته است كه به بعضى از آنها اشاره مى كنیم :


1 - روز عرفه نمودارى از روز قیامت است ؛ زیرا در روز عرفه همه حجاج با رنگها و شغلها و مقامهاى گوناگون در یك مكان اجتماع كرده و به راز و نیاز خداوند مى پردازند. انسان وقتى آن جمعیت عظیم را در صحراى عرفات مى بیند، به یاد صحراى محشر روز قیامت مى افتد.


2 - حجاج پس از اعمال عمره تمتع ، در فاصله زمانى كه با اعمال حج دارند، ممكن است مرتكب گناه و معصیت شده باشند. و نیز كسانى كه حج قران و افراد انجام مى دهند ممكن است در گذشته آلوده به گناه شده باشند، لذا خداوند به آنان فرصتى داده است تا پس از احرام حج ، به صحراى عرفات آمده و استغفار نمایند تا آنان را ببخشد. پس روز عرفه ، روز استغفار و تضرّع به درگاه خداوند است .
شیخ صدوق در كتاب ((اءمالى ))
، روایتى را از امام حسن علیه السّلام نقل مى كند كه آن حضرت فرموده است : شخصى یهودى خدمت رسول خداصلّى اللّه علیه و آله آمد. این یهودى كه داناترین افراد یهود بود، به رسول خداصلّى اللّه علیه و آله عرض كرد: اى محمد! من پیرامون ده كلمه از تو مى پرسم ...


رسول خداصلّى اللّه علیه و آله فرمود: ((بپرس ))

او چند سؤ ال را مطرح مى كند و درباره سؤ ال نهم مى گوید: چرا خداوند به بندگانش ‍ امر نمود تا بعد از ظهر در صحراى عرفات وقوف نمایند؟

برروی ادامه مطلب کلیک کنید

 

پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله فرمود: ((بعد از ظهر، ساعتى است كه حضرت آدم علیه السّلام در آن ساعت ، مرتكب معصیت (ترك اولى ) شد. و خداوند بر امّت من واجب گردانید تا در بهترین مكانها وقوف نموده و نزد او تضرّع و دعا نمایند تا بهشت را در اختیار آنان قرار دهد. و آن ساعتى كه مردم از عرفه مى روند (یعنى مغرب ) ساعتى است كه حضرت آدم علیه السّلام در آن ساعت از خداوند خویش سخنانى را فراگرفت و خداوند با رحمت خود بر او بازگشت و توبه او را پذیرفت ؛ زیرا او توبه پذیر و مهربان است )).


و سپس پیامبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله فرمود: ((سوگند به پروردگارى كه مرا به پیامبرى برگزید، خداوند براى آسمان دنیا در بى قرار داده است و نام آن ، درب رحمت ، توبه ، حاجات ، تفضّل ، احسان ، بخشش ، كرم و عفو است ، و تمام كسانى كه در عرفات اجتماع مى كنند، شایسته این صفات هستند. خداوند در آنجا صد هزار فرشته دارد كه هر یك از آنان 120 هزار فرشته در خدمت دارند. و نیز خداوند براى كسانى كه در عرفات هستند، رحمت ویژه اى اختصاص داده است كه بر آنان نازل مى كند و هنگامى كه مى خواهند از صحراى عرفه خارج شوند، خداوند ملائكه اش را گواه مى گیرد كه همه آنان را از آتش جهنم نجات دادیم و بهشت را براى آنان واجب گردانیدم و در این هنگام ، فرشته اى بانگ مى زند: از عرفه بروید در حالى كه بخشیده شدید و شما مرا راضى كردید و من نیز از شما راضى شدم )).


صحراى عرفات و روز عرفه ، مهلتى دیگر براى گناهكاران است . در این روز نباید از رحمت خداوند غافل شد. و اگر كسى در این روز، گمان كند خداوند او را نمى بخشد، گناه كرده است . رسول خداصلّى اللّه علیه و آله مى فرماید:
((اءَعْظَمُ اءَهْلِ عَرَفات جُرماً مَنْ اِنْصَرَفَ وَهُوَ یَظُنُّ اءَنَّهُ لَمْ یَغْفِرُ لَهُ))
یعنى : ((در میان كسانى كه به عرفات رفته اند، بزرگترین گناه را كسى مرتكب شده است كه از عرفات برود و گمان كند خداوند او را نبخشیده است ))
.


3 - در این اجتماع پرشكوه ، همه افراد یكسان هستند؛ ثروتمندان بدون هستند و با فقیر در یك مكان جمع گشته اند، فرمانروایان با فرمانبردارها، رئیسها با مرئوسها اجتماع كرده اند. و این حكایت از مساوات و برابرى انسانها در برابر خداوند دارد.
در این مكان ، ثروت ، شهرت ، ریاست و قدرت هیچ معنایى نداشته و فضیلت محسوب نمى شود؛ زیرا همه افراد در برابر مالك اصلى ، قادر على الاطلاق و پروردگار جهان ، قرار گرفته اند و آنچه آنان داشته و دارند مانند عدم است زیرا اكنون از آنها جدا شده اند، بلكه تنها تقوا و پرهیزگارى است كه براى افراد، فضیلت مى آورد.


4 - وقوف در عرفات ، مكانى براى طهارت باطنى انسانها و مقدمه اى براى رفتن درباره بد حریم حرم امن الهى است ؛ زیرا عرفات از محدوده حرم خارج است و بعد از وقوف در عرفات ، باید به مشعرالحرام كه در محدوده حرم قرار دارد رفت و باید براى رفتن به حرم امن الهى و ورود به میهمانى خداوند نفس را از هرگونه آلودگى پاكیزه نمود و بهترین مكان براى طهارت نفس ، ((صحراى عرفات )) است .

برچسب ها: اسرار وقوف در عرفات،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 23 آبان 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات