چرا میزان دیه زن نصف دیه مرد است ؟ آیا این بدان معناست که ارزش زن معادل نصف ارزش مرد می باشد؟

 

 

 

در تبیین این حکم اسلامی و تفاوت آن در مورد زن و مرد، مهمترین دلیل این است که؛ مسأله دیه صرفاً یک قرارداد اقتصادی است و ملاک ارزیابی انسان نیست.

 

دیه، یک حساب فقهی است و ارتباطی با اصول مذهب ندارد، مهمترین شخصیت‌های اسلامی با ساده‌ترین افراد از نظر دیه یکسان هستند.

 

دیة مرجع تقلید، یک انسان متخصص یا مبتکر، با دیة یک کارگر ساده در اسلام یکی است، به دلیل اینکه دیه عامل تعیین ارزش نیست و تنها یک ابزار است. معیار ارزش همان است که در قرآن بدان تصریح شده است که «اِنَّ اکرمکم عند الله اتقاکم»2.


یکی از وظایف اصلی مردان، قیام به امر خانواده و انفاق برآنهاست؛ به این معنی که شرعاً هر مردی موظف است تا نیازمندی‌ها و حوایج مادی و اقتصادی اعضای خانواده را بر طرف سازد، هر چند زن از مال دنیا و ثروت مکفی برخوردار باشد.

 

حال اگر تفاوت اثرگذاری زن و مرد را در شریان اقتصادی خانواده و جامعه به عنوان یک واقعیت بپذیریم، روشن خواهد شد که لطمه مالی که در حاشیه کشته شدن مرد یا نیروی مولد و نان‌آور خانواده متوجه خانواده می شود، بیش از لطمة مالی است که کشته شدن یک زن برای خانواده به وجود می آورد و فقدان مردی که واجب است نفقة همسر خود را تامین نماید، از صحنة خانواده و اجتماع، از نظر اقتصادی آثار زیان‌بارتری بر جای می گذارد، تا فقدان یک زن.

 

برروی ادامه مطلب کلیک کنید

 

 

نکته قابل توجه این است که این دیه به خانواده مرد داده می‌شود، تا زن و فرزندان او از جهت اقتصادی در نبود مرد خانه، به مشکلات مالی گرفتار نشوند و در این مرحله می‌توان گفت؛ در این داوری، شریعت اسلامی به نوعی رعایت وضعیت زن و بچه‌های آن مرد را نموده است.


البته در تفکری که اساس و شالودة آن را اقتصاد تشکیل داده است و انسان به مثابة ماشینی می‌ماند که باید با صرف کمترین انرژی بیشترین کار را تحویل دهد، مرد و زن از نظر اقتصادی دارای وظایف و ارزش اقتصادی برابرند و تفاوت در دیه و نگرش مزبور بی‌معناست.


گفتنی است صرف نظر از اثر اقتـصادی هر یک از زن و مرد برای خانواده و اجتماع، جـان زن و مرد از نظر ارزشگذاری‌های الهی کاملاً برابرند. طبق نص صریح قرآن، کشتــن هر انسانی اعم از زن و مرد، از بزرگترین جرایم محسوب می‌گردد به حدی که کشتن یک تن، چه زن و چه مرد مساوی با کشتن همه انسانهاست.

 

در این نگاه نه زن بودن و نه مرد بودن، دخالتی در ارزیابی ندارد. عذاب و عقاب چنین عملی هم خلود در عذاب اخروی است و لذا کیفرهای دنیوی، مقابله با اصل عمل نمی کند، بلکه صرفاً این کیفرها راهکاری هستند برای جلوگیری از ارتکاب یا تکرار عمل در جامعه.


در نتیجه از نظر قرآن، اصل انسان کشی یک جرم بزرگ و نابخشودنی است و تفاوت در نحوه دیه و قصاص، ربطی به این قضیه ندارد؛ چنانچه هدف اسلام از تعیین دیه و جریمه مالی قیمت گذاری بدن و اعضای آن نیست، بلکه هدف مبارزه با فساد و جنایت است.

برچسب ها: چرا میزان دیه زن نصف دیه مرد است؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 آبان 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic