مسأله 2487- براى شیر دادن بچه بهتر از هر كس مادر او است و سزاوار است كه مادر براى شیر دادن از شوهر خود مزد نگیرد و خوب است كه شوهر مزد بدهد.

و اگر مادر بخواهد بیشتر از دایه مزد بگیرد، شوهر مى‏تواند بچه را از او گرفته و به دایه بدهد.

مسأله 2488- مستحب است دایه‏اى كه براى طفل مى‏گیرند، دوازده امامى و داراى عقل و عفت و صورت نیكو باشد و مكروه است كم عقل یا غیر دوازده امامى یا بد صورت، یا بدخلق، یا زنازاده باشد، و نیز مكروه است دایه‏اى بگیرند كه بچه‏اى كه دارد از زنا به دنیا آمده باشد.

مسائل متفرقه شیر دادن‏

مسأله 2489- مستحب است از زنها جلوگیرى كنند كه هر بچه‏اى را شیر ندهند، زیرا ممكن است فراموش شود كه به چه كسانى شیر داده‏اند و بعداً دو نفر محرم با یكدیگر ازدواج نمایند.

مسأله 2490- كسانى كه به واسطه شیر خوردن، خویشى پیدا مى‏كنند مستحب است یكدیگر را احترام نمایند، ولى از یكدیگر ارث نمى‏برند و حقهاى خویشى كه انسان با خویشان خود دارد براى آنان نیست.

برروی ادامه مطلب کلیک کنید

 

مسأله 2491- در صورتى كه ممكن باشد، مستحب است بچه را دو سال تمام شیر بدهند.

مسأله 2492- اگر به واسطه شیر دادن، حق شوهر از بین نرود، زن مى‏تواند بدون اجازه شوهر، بچه كس دیگر را شیر دهد، ولى جایز نیست بچه‏اى را شیر دهد كه به واسطه شیر دادن به آن بچه به شوهر خود حرام شود. مثلًا اگر شوهر او دختر شیرخوارى را براى خود عقد كرده باشد زن نباید آن دختر را شیر دهد، چون اگر آن دختر را شیر دهد خودش مادر زن شوهر مى‏شود و بر او حرام مى‏گردد.

مسأله 2493- اگر كسى بخواهد زن برادرش به او محرم شود، باید دختر شیرخوارى را مثلًا دو روزه براى خود صیغه كند و در آن دو روز با شرایطى كه در مسأله 2474 گفته شد زن برادرش آن دختر را شیر دهد.

مسأله 2494- اگر مرد پیش از آن كه زنى را براى خود عقد كند بگوید به واسطه شیر خوردن، آن زن بر او حرام شده: مثلًا بگوید شیر مادر او را خورده، چنانچه تصدیق او ممكن باشد، نمى‏تواند با آن زن ازدواج كند. و اگر بعد از عقد بگوید و خود زن هم حرف او را قبول نماید عقد باطل است، پس اگر مرد با او نزدیكى نكرده باشد، یا نزدیكى كرده باشد، ولى در وقت نزدیكى كردن، زن بداند بر آن مرد حرام است، مهر ندارد و اگر بعد از نزدیكى بفهمد كه بر آن مرد حرام بوده، شوهر باید مهر او را مطابق زنهایى كه مثل او هستند بدهد.

مسأله 2495- اگر زن پیش از عقد بگوید به واسطه شیر خوردن بر مردى حرام شده، چنانچه تصدیق او ممكن باشد نمى‏تواند با آن مرد ازدواج كند و اگر بعد از عقد بگوید، مثل صورتى است كه مرد بعد از عقد بگوید كه زن بر او حرام است و حكم آن در مسأله پیش گفته شد.

مسأله 2496- شیر دادنى كه علت محرم شدن است به دو چیز ثابت مى‏شود:

اول: خبر دادن عدّه‏اى كه انسان از گفته آنان یقین پیدا كند.

دوم: شهادت دو مرد عادل یا چهار زن كه عادل باشند، ولى باید شرایط شیر دادن را هم بگویند، مثلًا بگویند ما دیده‏ایم كه فلان بچه بیست و چهار ساعت از پستان فلان زن شیرخورده و چیزى هم در بین نخورده، و همچنین سایر شرطها را كه در مسأله 2474 گفته شد شرح دهند، ولى اگر معلوم باشد كه شرایط را مى‏دانند و در عقیده با هم مخالف نیستند و با مرد و زن هم در عقیده مخالفت ندارند لازم نیست شرایط را شرح دهند.       

مسأله 2497- اگر شك كنند بچه به مقدارى كه علت محرم شدن است شیر خورده یا نه، یا گمان داشته باشند كه به آن مقدار شیرخورده بچه به كسى محرم نمى‏شود ولى بهتر آن است كه احتیاط كنند.

برچسب ها: آداب شیر دادن‏،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 9 مهر 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic