مال گمشده اى را كه یافت مى شود و مالكش معلوم نیست ، (لُقَطَة ) مى گویند.
بهترین كارى كه انسان در برخورد با اشیاى گمشده مى تواند انجام دهد، همان است كه امام صادق (ع ) توصیه فرموده است :
((اءَفْضَلُ ما یَسْتَعْمِلُهُ الاِْنْسانُ فِى اللُّقَطَةِ اِذا وَجَدَها اَلاّ یَاءْخُذَها وَ لا یَتَعَرَّضَ لَها، فَلَوْ اَنَّ النّاسَ تَرَكُوا ما یَجِدُونَهُ لَجاءَ صاحِبُهُ فَاءَخَذَهُ))

بهترین كار انسان درباره (لقطه )، كه آن را مى یابد، این است كه از زمین برندارد و دست بدان نزند. اگر مردم آنچه را مى یابند، برندارند، صاحبش مى آید و آن را برمى دارد.
شرایط لقطه
1- گم شدن ؛ به این معنا كه صاحب مال ، آن را گم كرده باشد. براساس این شرط،عوض ‍ شدن كفش ها، لباس و مانند آن یا آنچه از دست غاصب و سارق مى گیرند، (لقطه ) محسوب نمى شود
و از احكامى دیگر برخوردار است .
2- ناشناخته بودن مالك .

3- برداشتن ؛ به این معنا كه چیزى براى انسان لقطه شمرده مى شود كه آن را از زمین بردارد.

وقتى كسى مالى مى یابد و به كسى دیگر نشان مى دهد تا او آن را بردارد، همان كسى كه مال را برداشته مسؤ ول است ...

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.

وظایف یابنده
الف- اعلام :
1- مالى كه انسان پیدا مى كند اگر نشانه اى داشته باشد كه به واسطه آن ، صاحبش معلوم شود، احتیاط واجب آن است كه از طرف صاحبش صدقه بدهد [و نیازى به اعلام ندارد].
2- اگر مال پیدا شده ، نشانه دارد و ارزش آن یك درهم (6/12 نخود نقره سكه دار یا 12/3 گرم ) و بیشتر باشد، واجب است بى درنگ آن را اعلام كند و چنانچه به عمد اعلام نكند و تاءخیر بیندازد، افزون بر این كه معصیت كرده ، باز هم واجب است اعلام كند.
3- اگر مال پیدا شده نشانه داراست و ارزش آن كمتر از مقدار یاد شده باشد، یابنده مى تواند همان موقع بدون اعلام ، مالكش شود. در این صورت ، اگر مالك پیدا شود و مال از بین نرفته باشد، باید آن را به صاحبش باز گرداند و اگر از بین رفته ، ضامن نیست .
ب- مدّت و چگونگى اعلام :
1- مدت اعلام یك سال كامل است ؛ بدین گونه كه خود یا كسى از طرف او، در هفته اوّل ، هر روز و سپس در هر هفته یك بار، در محل اجتماع مردم و اماكن عمومى اعلام كند.
2- اگر مال پیدا شده ، مانند میوه ، سبزى و گوشت ، فاسد شدنى است ، باید تا آخرین فرصتى كه فاسد نمى شود نگه دارد، سپس آن را قیمت كرده و خود مصرف مى كند و یا اینكه مى فروشد و قیمت آن را براى صاحبش نگه مى دارد و در هر دو صورت باید خصوصیات جنس را حفظ كرده و به مدت یك سال اعلام كند. اگر در این مدت صاحبش ‍ آمد درصورتى كه فروخته باشد قیمتش را به او پس مى دهد و اگر خود مصرف كرده باشد غرامتش را مى پردازد و اگر در این مدت صاحبش پیدا نشد چیزى برعهده او نیست .
ج- نیافتن صاحب مال :
چنانچه پس از یك سال اعلام ، صاحب مال پیدا نشود، درصورتى كه مال را در غیر حرم مكه یافته است ، میان سه كار مخیّر است :
الف- آن را براى خود بردارد با ضمانت (كه اگر صاحب مال پیدا شود، به او بازگرداند).
ب- آن را صدقه دهد، با ضمانت .
ج- به طور امانت آن را نگاه دارد، بدون ضمانت .

برچسب ها: لقطه یا مال گمشده،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 خرداد 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic