میلاد خیر النساء . اسوه عفت و پاکی . دخت نبی اکرم ( محمد مصطفی ) بر جمیع مسلمین مبارک

احکام نذر

نذر، یكى دیگر از سنّت هاى نیكوى اسلامى است . در نذر، شخص نذر كننده با اعتقاد مذهبى ، با خداوند پیمان مى بندد كه چنانچه حاجتش روا شود یا بیمارى اش شفا یابد و یا براى شكر به درگاه خدا و امورى دیگر از این قبیل ، مقدارى معیّن از مال خود را در راه رضاى او، براى مسكینان ، یتیمان ، اسیران و دیگر امور خیریه خرج كند، یا عمل راجح و مطلوبى را انجام دهد و یا از عمل ناپسندى دست بردارد.
بنابراین ، نذر عبارت است از التزام به انجام كارى معیّن براى رضاى خداى متعال ، با اظهار عبارتى كه بیانگر بر عهده گرفتن انجام یا ترك كارى براى اوست .

      شرایط نذر

1- صیغه
در نذر باید صیغه خوانده شود، ولى لازم نیست آن را به عربى بخوانند. پس اگر بگوید: (چنانچه مریض من خوب شود، براى خدا بر من است كه صد تومان به فقیر بدهم .)، نذر او صحیح است .

2- توانایى ادا
كسى كه نمى تواند كارى انجام دهد، اگر آن را نذر كند، صحیح نیست .

3- نداشتن منع شرعى
اگر نذر كند كه كار حرام یا مكروهى انجام دهد، یا كار واجب یا مستحبى را ترك كند، نذر او صحیح نیست .

4- شرایط عمومى
نذر كننده باید بالغ ، عاقل ، مختار و مصمّم باشد و از تصرف در مال خود ممنوع نباشد. بنابراین ، نذر كردن كسى كه او را مجبور كرده اند، یا به واسطه عصبانى شدن بى اختیار نذر كرده ، صحیح نیست .

نكته : نذر زن بى اجازه شوهرش باطل است ، ولى چنانچه با اجازه شوهر نذر كند شوهرش نمى تواند نذر او را به هم بزند، یا او را از عمل كردن به نذر جلوگیرى نماید...

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.

      انواع نذر

1- نذر برّ
نذرى است براى شكرگزارى نعمت دنیوى یا اخروى ؛ مانند نذر براى بچه دار شدن یا توفیق تشرف به حج .
2- نذر استدفاع
نذرى است براى رفع بلا، بیمارى و گرفتارى ؛ مانند اینكه بگوید: اگر خداوند بیمارم را شفا دهد فلان كار را براى خدا انجام مى دهم .
3- نذر تبرّع
نذر مطلق است و مشروط به چیزى نیست ؛ مثلاً شخصى نذر مى كند كه فردا روزه بگیرد.


كفاره نذر


1- اگر انسان از روى اختیار به نذر خود عمل نكند، باید كفاره بدهد.
كفاره نذر،مانند كفاره افطار روزه ماه رمضان است . كفاره افطار روزه رمضان عبارت است شصت روز روزه كه سى و یك روزش پى در پى است یا غذا دادن به شصت فقیر و یا آزاد ساختن اسیر.
2- هرگاه نذر كننده ، از اداى نذر خود در وقت مقرّر باز بماند، نذرش ساقط مى شود، ولى چنانچه نذرش روزه باشد، باید افزون بر قضا، براى هر روز ده سیر به فقرا غذا بدهد.

      احكام نذر

1- هرگاه فرزند نذرى كند، اگر چه بدون اجازه پدر هم باشد باید به آن نذر عمل نماید.
2- اگر نذر كند عملى را انجام دهد، باید همان طور كه نذر كرده به جا آورد. پس اگر نذر كند كه روز اوّل ماه صدقه بدهد، یا روزه بگیرد و یا نماز اول ماه بخواند، چنانچه قبل از آن روز یا بعد از آن به جا آورد كفایت نمى كند. و نیز اگر نذر كند كه وقتى مریض او خوب شد صدقه بدهد، چنانچه پیش از آن كه خوب شود صدقه را بدهد كافى نیست .

3- اگر براى حرم یكى از امامان یا امامزادگان چیزى نذر كند، باید آن را به مصارف حرم برساند. از قبیل فرش ، پرده و روشنایى و اگر براى امام (ع ) یا امامزاده نذر كند، مى تواند به خدّامى كه مشغول خدمت هستند بدهد. چنانكه مى تواند به مصارف حرم یا سایر كارهاى خیر برساند و ثواب آن را هدیه آن امام یا امامزاده نماید.

استفتا
سؤ ال : در صیغه نذر اگر بگوید: (خدایا اگر حاجتم برآورده شد، فلان كار را مى كنم )آیا در انعقاد نذر كافى است ، یا این كه باید لِلّ ه علىِّ كذا و الفاظ مرادف آن باشد؟
جواب : كافى نیست و باید صیغه مخصوص خوانده شود.

برچسب ها: احکام نذر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 12 خرداد 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic