سوال  : در نوشتـن اسم جلاله معروف شده كه به جاى (( الله )) (( ا... )) و (( اله )) مى نـویسند, حكـم كسانى كه ایـن دو كلمه را (( الف و اله )) را بـدون وضـو مـس نمـایند, چیست؟

جواب : همزه و نقاط, حكـم لفظ جلاله را ندارد, بخلاف كلمه ( اله ) كه همان حكم را دارد.

 

سـوال : حكـم افرادى كه وضـو ندارنـد و اسامـى اشخاص مثل (( عبـدالله )) و (( حبیب الله )) را لمـس مـى كند, چیست؟

جواب : براى كسانى كه وضو ندارند مـس لفظ جلاله جایز نیست گرچه جزئى از اسم مركب باشد.

 

سـوال  : آیا بـراى زن حایض جایز است گـردن بنـدى را بگـردن داشته باشد كه اسـم مبارك پیامبر صلى الله علیه و آله و سلم بر آن نقش شده است؟

جواب : آویختـن آن بگردن اشكال ندارد, بشرطى كه اسـم مبارك با بدن تماس نداشته باشد.

 

سـوال  :آیا لمـس كردن آرم جمهورى اسلامـى ایران كه روى نامه ها و تكت ( بلیط ) اتوبـوس ها و سرویـس هاى عمومى نقـش شده است, حرام است؟

جواب : اگر از نگاه عرف اسـم جلاله خـوانده شده و برداشت شـود, دست زدن به آن, بدون طهارت, حرام است, و در غیر اینصـورت اشكال ندارد...

 

برروی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

 

سـوال  : در بعضـى روزنـامه هـا اسـم جلاله یا آیـات قـرآن را مـى نـویسنـد, آیا پیچـانـدن غذا بـا آن, یا نشستـن بـر آن و یا استفاده از آن بجاى سفره, و یا انداختـن آن در زباله جایز است؟ با تـوجه به اینكه خلاصـى از آن در غیر ایـن مـوارد دشـوار است؟

جواب : بهره بردارى از ایـن گونه روزنامه ها, بگونه اى كه عرف آن را هتك, بـراى آن چیزهاى كه حـرام است هتك آن, مثل لفظ جلاله, و آیات نـوشته شده بر آن, ندانسته, و در معرض تنجیـس نباشد, مانع ندارد.

 

سـوال : القاب و اسامى ائمه معصـومیـن و انبیاء علیهم السلام چه حكمى دارد؟

جواب : بنـابـر احتیـاط, مـس آن بـدون وضـو, جایز نیست .

 

سوال : روش هاى شرعى محـو كردن اسماء مبارك و آیات قرآن در مـوقع نیاز چیست؟ سـوزانـدن اوراقـى كه در آن اسـم جلاله, و آیات قرآنى, نـوشته شده باشد, در مـوقع ضرورت, از باب حفظ اسرار, چه حكم دارد؟.

جواب : دفـن كردن و یا تبدیل نمودن كاغذ آن به خمیر بـوسیله آب اشكال ندارد, ولى سـوزاندن آن اشكال دارد, و در صـورتـى كه هتك شـود, جـایز نیست, مگـر در آن مـوقعى كه ضـرورت اقتضاء كنـد, و بـریـدن آیات قـرآنـى و اسماء مبارك هـم امكان نـداشته بـاشـد.

 

سـوال   : تا چه وقت جایز است از  بلنـدگـو  هاى مـوجـود در مساجد كه صـداى آن از بیـرون مسجـد شنیـده مـى شـود, استفاده بعمل آیـد ؟ پخـش سرودهاى انقلابـى و قرآن كریـم قبل از اذان چه حكمى دارد؟.

جواب : در اوقاتى كه براى همسایگان و اهالی محله باعث آزار و اذیت نباشد اگر براى چند دقیقه قبل از اذان قرائت قرآن كریـم پخش شود, اشكالى ندارد.

 

سـوال :وظیفه شـرعى شخصـى ـ بخصـوص مـدرس قـرآن كریـم ـ كه مى بیند امام جماعت از لحاظ قـواعد تجـوید دچار اشتباه مـى گردد, چیست؟ در حـالـى كه ایـن شخص در معرض تهمت زیـــادى به سبب عدم مشـاركت در جمـاعت قـرار گرفته است.

جـواب: اگر قرائت امام جماعت در نظر ماموم صحیح نباشد و نتیجه آن درست نبودن نماز وى از دید ماءمـوم باشد, اقتـداء بـوى جایز نیست ولكـن ممانعتـى از مشاركت شكلـى (ظاهرى) بخاطـر غرض عقلائى وجود ندارد.

 

منبع : استفتاءات جدید _ مقام معظم رهبری

برچسب ها: احکام مس لفظ جلاله و اسماء متبرکه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 18 اردیبهشت 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات