دلایل علمی بر حرام بودن طلا بر مرد

از نظر علمی یك سری تأثیرات منفی در مورد طلا برای مرد ذكر شده است؛ از جمله :


الف) تحریكات عصبی . رجوع کنید به : بهداشت در اسلام , دكتر احمد صبور اردوبادی


 ب ) ازدیاد بیش از حد گلبول های سفید . رجوع کنید به : سالنامه پیام اسلام , سال 1357

اما باید به این نکته توجه داشت که انسان یک موجود ارزشی است نه خاکی و مادی، انسانیت انسان در گرو شکوفایی استعدادهایی است که خدای متعال به منظور نیل او به مقام شامخ خلافت الهی، به وی ارزانی داشته است. اما حقیقتا راه شکوفایی این استعدادها چیست؟ آفات و موانع این راه کدام است؟ تمام اینها در قالب احکام شرعی به عنوان یک لطف الهی بیان شده است. علم متکفل «تندرستی» است و به بعد ارزشی قضایا کاری ندارد در حالی که دغدغه اصلی یک مسلمان باید ابعاد ملکوتی و معنوی باشد و به «تن» و «علم» در حد یک ابراز و مقدمه نگاه کند. با در نظر گرفتن این اصل لابد توجه دارید که بدون شك احكام الهی دارای مصالح واقعی و فی نفسه می باشند ، لیكن دریافتن فلسفه آنها توجه به چند نكته ضروری است :
1- آیا بشر می تواند به فلسفه همه احكام دست یابد؟ قطعا پاسخ این سؤال منفی است ; زیرا:
الف ) در متون دینی فلسفه همه احكام ذكر نشده است.

ب ) احكامی كه فلسفه آنها بیان شده , معلوم نیست كه همه فلسفه هایش ذكر شده است ، بلكه چه بسا فلسفه های بی شماری در مورد یك حكم وجود دارد، ولی شارع مقدس به طور گزینشی برخی از آنها را یادآور شده است.

ج ) علوم بشری نیز قادر به كشف برخی از حكمت ها و فلسفه های احكام می باشند, نه همه آنها. بنابراین انتظار دانستن فلسفه همه احكام به طور جامع و كامل انتظاری فراتر از توان علمی و تنگناهای دانش بشری است.

2- فلسفه احكام محدود به حكمت های مادی و فیزیكی - كه در چنبره علوم تجربی قرار می گیرند- نیست؛ بلكه در بسیاری از موارد علت یا حكم نهایی برتر و بالاتر دارند كه از حوزه تحقیق و آزمون علمی و تجربی نیز بیرون است. در مثل علوم بشری از خواص بهداشتی روزه سخن به درازا گفته اند, ولی قرآن مجید بر نكته اساسی تری انگشت می گذارد و آن «تقوایابی» است و شاید علت این كه قرآن به نكات بهداشتی آن اشاره نكرده است این باشد كه اساسا امت اسلامی را متوجه اهداف فروتر و در سطح پایین نكند, بلكه همواره به سوی ارزش های متعالی و برین سوق دهد.
موفق باشید

استفاده از طلا براى مردان به مدت كوتاه مانند لحظه عقد چه حكمى دارد؟


آیت الله مكارم: اگر به جهت امتحان و یا به قصد نگه دارى موقّت و كوتاه مدت باشد، مانعى ندارد. آیت الله مكارم، استفتاءات، ج‏2، س‏164.

به فتوای امام خمینی برای مردان طلای سفید اشکال ندارد ،مگر آن که همان طلای زرد باشد وبا مخلوط کردن تغییر رنگ داده باشد.(1)
وبه فتوای آیت الله بهجت برای مرد طلای سفید حرام ونماز با آن باطل است.ولی پلاتین اشکال ندارد .(2)
وبه فتوای آیت الله مکارم آنچه طلا نامیده مى‏شود زینت کردن با آن براى مردان حرام است خواه طلاى زرد باشد ، یا سرخ، یا سفید ولى باید توجه داشته باشید که طبق شهادت اهل خبره پلاتین طلا نیست و فلز دیگرى است و لذا استعمال آن اشکال ندارد.(3)

از آیت الله خامنه ای در این رابطه سوال شده :
س 442: به دست کردن انگشتر طلا توسط مردان بخصوص در نماز چه حکمى دارد؟
ج: به دست کردن انگشتر طلا براى مردان در هیچ حالى جایز نیست و نماز با آن هم بنا بر احتیاط واجب، باطل است.
س 443:استفاده مردان از انگشترى که از جنس طلاى سفید است، چه حکمى دارد؟
ج: اگر چیزى که طلاى سفید نامیده مى‏شود همان طلاى زرد است که بر اثر مخلوط کردن ماده‏اى رنگ آن سفید شده، حرام است ولى اگر عنصر طلا در آن به قدرى کم است که عرفاً به آن طلا نمى‏گویند مانع ندارد و پلاتین نیز اشکال ندارد.(4(

منابع:
1.امام خمینی، استفتاآت،ج1،ص 139،س51 از لباس نمازگزار.
2. آیت الله بهجت، استفتا آت،ج2،ص46، س1612.
3. آیت‏الله مکارم شیرازى، استفتاآت جدید ج 1، ص 49 و 50، س 117 و 118.
4. أجوبة الاستفتاءات (فارسی)، ص: 90، س 442و 443 .

 

برچسب ها: دلایل علمی بر حرام بودن طلا بر مرد،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 17 فروردین 1389 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic