سوال: چرا مشروبات الكلی نجس است؟

 

 علما و مراجع در رساله‏هاى خود مشروبات الكلى را نجس شمرده‏اند، در صورتى كه الكل غالبا اشیا را ضدعفونى مى‏كند و بسیارى از میكروبها را از بین مى‏برد؛ با این وصف، حكمت «نجس» بودن آن چیست؟

پاسخ: اصولا موضوعاتى كه در اسلام نجس و ناپاك شمرده شده، اسرار و علل گوناگون دارد:

دسته اول: چیزهایى كه ذاتا ناپاك و پلیدند و سرچشمه بسیارى از بیماریها مى‏باشد - مانند بول و خون و - از این جهت اسلام آنها را نجس معرفى كرده و لازم الاجتناب دانسته است.

دسته دوم: چیزهایى است كه پلیدى ظاهرى ندارد، ولى آلودگى معنوى دارند و همین امر سبب شده است كه اسلام آنها راناپاك بشمارد - مانند كفار - ممكن است كافر از نظر ظاهر پاك و تمیزباشد، ولى همان طور كه در پاسخ سوال هفده گفته خواهد شد ازآنجا كه داراى عقاید انحرافى است، روحایك نوع آلودگى دارد كه هرگز با تنظیف بدن و رعایت اصول بهداشت از بین نمى‏رود. اسلام براى حفظ عقاید مسلمانان آنها را ناپاك شمرده است تااز آمیزش كامل مسلمانان با آنها جلوگیرى به عمل بیاورد و در سایه آن، طهارت روحى آنان محفوظ بماند و اگر آنها را ناپاك نمى‏شمرد و هرگونه آمیزش با آنها را اجازه مى‏داد، چه بسا افراد ضعیف تحت تاثیر افكار و گفتار آنها واقع مى‏شدند. بعلاوه، آمیزش كامل با آنها سبب نفوذ آنان در جوامع اسلامى و گستردن برنامه‏هاى استعمارى مى‏گردد، ولى آمیزش محدود با آنها بر اساس مبادلات تجارى و علمى، با توجه كامل به جلوگیرى از خطرات آنها، ممنوع نیست؛ و لذا اسلام آن را نهى نكرده است.

دسته سوم: موضوعاتى است كه این نوع پلیدیها كه گفته شد ندارند، ولى مبدا یك سلسله مفاسد اجتماعى و فردى هستند - مانند مشروبات الكلى.

درست است كه الكل اجسام را ضدعفونى مى‏كند، ولى آشامیدن نوشابه‏هاى الكلى موجب مفساد بى شمارى است. اسلام به منظور جلوگیرى از این مفاسد، آن را نجس شمرده است تا بدین وسیله محدودیتهایى در آن ایجاد كند و در نتیجه مردم را از آن دور نگاه دارد.

زیرا بدیهى است كه اگر چیزى ناپاك و نجس است، یك نفر مسلمان سعى مى‏كند هرچه بیشتر خود را از آن دور نگاه دارد و زندگى خود را به آن آلوده نسازد و همین امر باعث مى‏شود كه از آن فاصله بگیرد؛ روشن است كه این تنفر و انزجار، تاثیر عمیقى در عدم آلودگى به مشروبات الكلى دارد و این خود یك نوع مبارزه جدى با مشروبات الكلى است.

پى‏نوشت‏ها :

[2]. آنچه درباره نجس بودن الكل در بالا ذكر شد، مربوط به مشروبات الكلى است. اما نجس بودن الكلهاى صنعتى كه عموما غیر قابل شرب است، در میان دانشمندان دینى و فقها مورد بحث است. زیرا این گونه الكلها عموما قابل شرب نیستند، بلكه یك ماده سمى محسوب مى‏شوند.
برچسب ها: چرا مشروبات الكلی نجس است ؟،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 9 اسفند 1388 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic