فلسفه حج

فلسفه حج

یكى دیگر از عبادتهاى بزرگ اسلامى «حج» است. حج یك عبادت دسته جمعى است كه هر سال در روزهاى معینى در سرزمینى تاریخى و باشكوه انجام مى‏گیرد. ین نوع عبادت علاوه بر این كه پیوند استوارى میان بنده و خدا به وجود مى‏آورد، مى‏تواند از جهات گوناگونى مبدأ اثرات سودمند و ارزنده‏اى در اجتماع اسلامى باشد؛ زیرا:

اولا: یك چنین عبادت دسته جمعى كه با تجرد كامل و وارستگى مطلق، تنها با پوشیدن دو قطعه پارچه ساده آغاز مى‏گردد، نشانه مساوات بندگان الهى در پیشگاه اوست و این یكى از آمال بزرگ انسانى است كه روزى انسانهاى جهان عوامل برتریهاى موهوم را مانند نژاد، رنگ و ثروت را كنار گذارده، همگى خود را در برابر خدا مساوى و برابر بدانند. عمل حج از عبادتهایى است كه به این هدف تحقق مى‏بخشد و موجب مى‏شود كه افراد با ایمان امتیازات اجتماعى را وسیله برترى خود ندانند.

ثانیا: چنین اجتماع عظیمى كه اعضاى آن را نمایندگان واقعى ملتهاى مسلمان جهان تشكیل مى‏دهد، كنگره بزرگ سالانه مسلمانان دنیا محسوب مى‏گردد كه در هر سال در این سرزمین مقدس برگزار مى‏شود.

آیین اسلام یك مشت قوانین اخلاقى و سنن تربیتى كه هدفى جز اصلاح روح و روان مردم نداشته باشد نیست تا خود را از تاسیس كنگره سالانه و اجتماعات هفتگى و روزانه كه مخصوص احزاب سیاسى و اجتماعات متحرك وزنده است دور بگیرد، بلكه یك آیین جهانى و جامعى است كه به همه شؤون زندگى بشر - اعم از اخلاقى، اجتماعى، سیاسى، اقتصادى و نظامى - نظر دارد.

از این نظر آورنده اسلام با وضع قوانین سیاسى و دعوت به تشكیل كنگره سالانه در سرزمین مكه، بقا و ابدیت و مصونیت آیین خود را تضمین نموده است و طبعا این كنگره اثراتى بالاتر از اثرات كنگره‏هاى سالانه احزاب سیاسى و زنده جهان در بر خواهد داشت.

منتها، سران سیاسى، در این اعصار به اهمیت چنین موضوعاتى توجه پیدا كرده‏اند در حالى كه اسلام از چهارده قرن پیش طرح آن را ریخته و اثرات مطلوبى از آن گرفته است. متفكران اسلام كه طبعا در اجتماع مزبور شركت خواهند داشت، مى‏توانند آخرین تحولات اوضاع جهان اسلام را مورد بررسى قرار دهند و پس از گرد آورى اطلاعات دقیق و تبادل نظر، در بهبود وضع مسلمانان بكوشند و سرزمین اسلام را از عوامل ضد آزادى و استقلال پاك سازند و به پیشرفت همه جانبه مسلمانان جهان كمك كنند.

چه اجتماعى سودمندتر از این كه مى‏تواند بزرگترین حلقه اتصال میان مسلمانان جهان باشد و سران اسلام را از اوضاع یكدیگر آگاه سازد.

این كنگره مى‏تواند به وضع اقتصادى و فرهنگى مسلمانان كمكهاى شایانى بنماید؛ زیرا متفكران و صاحبنظران - پس از اداى فریضه حج - مى‏توانند در محیطى آرام و پر از فضا و معنویت به تبادل افكار بپردازند و در زمینه فرهنگ و اقتصاد اسلام طرحهایى بریزند.

كنگره سالانه حج همواره الهامبخش بسیارى از جنبشهاى آزادى خواهى و نهضتهاى عظیم براى گسستن زنجیره‏هاى ظلم و ستم و تعدى بوده است و این نكته با مراجعه به تاریخ اسلامى و انقلابهاى فرزندان اسلام روشن مى‏شود؛ زیرا نطفه بسیارى از نهضتهاى اسلامى كه براى برانداختن حكومتهاى جور و ستم صورت مى‏گرفت در ایام حج بسته مى‏شد و این سرزمین الهامبخش چنین آزادیهایى بود.

 

برچسب ها: فلسفه حج،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 30 بهمن 1388 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات