شهر مكه ، شهر عظمت و شوكت و شهر رحمت و بركت است . شهر آمرزش و مغفرت است . و لذا از احترام و حرمت ویژه اى برخوردار مى باشد.

ورود به شهر مكه ، وارد شدن به شهر خدا و رسول اوست ، وارد شدن به شهر صفا و مروه ، وارد شدن به  ام القرى  است ، لذا ائمه معصومین  در زمینه ورود به شهر مكه ، دستورات و سفارشاتى دارند كه شایسته است حجاج محترم آنها را رعایت كنند.

یكى از آداب در هنگام وارد شدن به شهر مكه ، ((تواضع و فروتنى حجاج )) است . انسان ، هنگام ورود به این شهر باید بداند كه وارد شهرى مى شود كه خانه خداوند در آنجاست . خداوند كه هر شب و روز در برابر او و به سمت خانه او پیشانى خود را برخاك مى گذاریم . تكبّر و تفاخر در شهر مكه ، هیچ ثمره اى ندارد. آنجا همه بندگان خدا هستند و همه در برابر خدا و مهمان او مى باشند. اسحاق بن عمار مى گوید: امام صادق علیه السّلام فرمود:

لایَدْخُلُ مَكَّةَ رَجُلٌ بِسَكیِنَةٍ إِلا غَفَرَ لَهُ، قُلْتُ: مَاالسَّكینَة ؟ قالَ یَتَوُاضَعُ.(1)

یعنى : مردى نیست كه با سكینه وارد مكه شود مگر اینكه خداوند گناهان او را مى بخشد، من به امام عرض كردم : سكینه چیست ؟ فرمود: سكینه این است كه مرد در برابر خداوند تواضع و فروتنى كند.

یكى دیگر از آداب ورود به شهر مكه این است كه قبل از ورود، حمام نموده و با بدنى تمیز و پاكیزه وارد شود. امام صادق علیه السّلام مى فرماید:

إِنَّ اللّه عَزَّوَجَلَّ یَقُولُ فى كِتابِهِ: (... وَطَهِّرْ بَیْتِى لِلطائفینَ وَالعاكِفینَ والرُّكِّ السُجُودِ...) فَیَنْبَغِى لِلْعَبْدِ اءَنْ لایَدْخُلَ مَكَّةَ إ لاّ وَهُو طاهِرٌ قَدْ غَسَلَ عَرَقَهُ وَالا ذْىَ وَتَطَهَّرَ.(2)

یعنى : خداوند در قرآن كریم به ابراهیم فرموده است : و خانه مرا پاك گردان براى طوف كنندگان ، بپاى ایستادگان ، ركوع كنندگان و سجود كنندگان ، پس شایسته است بنده خدا وارد مكه نشود مگر اینكه پاك و تمیز باشد و عرق بدنش را شستشو بدهد و پاك كند

وداع با مكه

وقتى كه وداع با مكه فرا مى رسد، كمتر كسى است كه به این شهر برود و هنگام خروج از آن خوشحال باشد. كسانى كه عظمت و شكوه این شهر را درك كنند و عاشق آن شوند، پیوسته در آروزى دیدار دوباره آن هستند.

آروزى برگشتن به شهر مكه ، موجب طولانى شدن عمر مى گردد و لذا در روایات ، سفارش شده است كه هنگام خداحافظى با شهر مكه ، نیت كنند كه دوباره برگردید. و كسانى كه در هنگام وداع با مكه نیت برگشتن به مكه را ندارند، مرگشان نزدیك مى شود. رسول خداصلّى اللّه علیه و آله فرموده است :

مَنْ اَرادَ دُنیا وَآخَرَةَ فَلْیَؤْمِ هذا البَیْت وَمَنْ رَجَعَ مِنْ مَكَّة وَهُوَ یَنْوى الحَجَّ مِنْ قابِلٍ زیدَ فى عُمْرِهِ وَمَنْ خَرَجَ مِنْ مَكَّة وَهُوَ لایَنْوى العَوْدَ إِلَیْها فَقَدْ قَرُبَ اَجَلُهُ وَدناعَذابُهُ(3)

یعنى : هركسى كه دنیا و آخرت بخواهد باید این خانه را قصد كند. و كسى كه از مكه برگردد و نیت كند در سال آینده هم حج انجام دهد، عمر او فزونى مى یابد و كسى كه از مكّه برگردد ولى نیت برگشتن به آن را نكند، مرگ و عذاب او نزدیك خواهد شد.

از امورى كه در هنگام وداع با مكه ، بسیار سفارش شده است ، ((دادن صدقه )) مى باشد. امام رضاعلیه السّلام فرموده است :

اِذا فَرَغْتَ مِنَ المَناسِكِ كُلِّها وَاءَرْدْتَ الخُرُوجَ تُصَدِّقُ بِدَرْهَمْ تَمْراً. حَتّى تَكُونَ كَفّارَةً لِمادَخَلَ عَلَیْكَ فى اِحرامِكَ مِنَ الخَلَلِ وَالنُقْصانِ وَاءنتَ لاتَعْلَمُ.(4)

یعنى : هرگاه تمام مناسك حج را انجام دادى و خواستى از مكّه خارج شوى ، یك درهم خرما خریدارى كن و صدقه بده . تا این صدقه كفّاره اى باشد براى امور ناقصى كه گاه در هنگام احرام از تو صادر شده است ولى تو آنها را نمى دانى .

..................................................................

1- فروع الكافى ، ج 4، ص 401.
2- وسائل الشیعه ، ج 9، ص 318.
3- من لایحضره الفقیه ، ج 2، ص .
4- فقه الرضا، سلسلة الینابیع الفقهیة ، ج 7، ص 14.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1 آبان 1390 توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد حسین زاده
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic